Akrilik boya küçüklüğümüzden bazılarımızın okuldan hatırladığı su bazlı ve dokusu ile bizlere yağlı boyayı da anımsatan bir tür boya çeşididir. Akrilik boyayı incelediğimiz zaman boyanın kendisinin başta da belirttiğimiz gibi su bazlı olması dolayısıyla sudan etkilenmediğini, içerisindeki bileşenlerin insan vücuduna zarar vermediğini ve tenle temas ettiğinde kolayca sabun veya sabun türevi bir temizlik ürünüyle suyla yıkandığı zaman kolayca temizlendiğini biliyoruz.


Peki akrilik boya ile ayakkabılarımızı renklendirmek, eski ayakkabılarımızı tekrar canlı renklerle eskisi gibi canlı hale getirmek ne kadar mantıklı?

Akrilik boyayla ayakkabılarımızı tekrar renklendirmek veya daha cesur ve yaratıcı tasarımlar yapmak ne kadar verimli?

Aslında akrilik boyaya baktığımız zaman akrilik boyanın ilk üretiminin 100 yıldan daha erken bir tarihte olduğunu görüyoruz. Bu bizlere akrilik boyanın aslında yeni dönemde kullanılan bir boya olduğunu ve eski boyalardan çok daha verimli olduğunu, çok daha geniş bir kullanım alanı sağladığı hakkında bir fikir veriyor.


Akrilik boyanın kullanım alanları oldukça geniştir. Akrilik boyayla insanlar evlerindeki ahşap camları, cam vazoları, mutfaktaki seramiklerini dahi boyayabilmektedir ve tabi günümüzde birçok ressam tuvallerinde bir şeyler canlandırma çabası içine girdiklerinde akrilik boyayı sıkça tercih ederler.


Web sitemiz üzerinden Akrilik Boya ürünlerimize göz atabilirsiniz: https://www.kirtkirt.com/hobi-sanat/akrilik-boya


Akrilik Boyayla Ayakkabı Nasıl Boyanır?


Akrilik boyayla ayakkabı boyanır mı sorusuna geldiğimiz zaman is sorunun cevabı evettir. Akrilik boya tekstil ürünlerindeki kalıcı yapısıyla ayakkabınızdan çıkmayacaktır. Akrilik boyayla ayakkabı boyamanın en riskli ve can sıkıcı yanı ise kişiler akrilik boyayı eğer yanlış sürer veya yaptığı işlemden pişmanlık duyarlarsa bu işlemden geri dönmek oldukça meşakkatli ve uğraştırıcıdır. Eğer işlem yaptığınız ve akrilik boyayla renklendirdiğiniz alanı temizleyip tekrardan işlem yapmak isterseniz ayakkabıda akrilik boyayı sürdüğünüz bölgeyi soğuk suyla (buz tercih edilebilir) sürtülerek temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede akrilik boyanın içindeki bileşenler ayakkabıdan daha kolay çıkacaktır. Bu bölge sürtülerek temizlendikten sonra tuz veya amonyak yardımıyla kalan bütün boya çıkarılabilmektedir.

Peki bu hatalardan kaçınmak ve akrilikle güzel el boyaması bir ayakkabı yapmak için neler yapmalıyız. Hepimizin bildiği üzere piyasada el yapımı boyama ayakkabı almak ateş pahası. Bunun en büyük sebeplerinden birisi bu işin gerçekten ciddi bir emek, zaman ve yetenek gerektirmesi. Ancak biraz zaman ayırarak siz de yeteneğiniz doğrultusunda kendinize güvenerek güzel bir iş ortaya çıkarabilirsiniz.

Ayakkabı yüzeyleri dar ve pahalı bir materyal olduğu için ilk denemelerinizi ucuz veya eski ayakkabılarınızda yapmak kesinlikle daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
Ayakkabınızı boyamaya başlamadan önce mutlaka bir desen seçmeli ve bunun ayakkabınızın üstüne ilk olarak ince kalemle daha sonra hepimizin bildiği ve kırtasiyelerden kolaylıkla bulabileceği marker kalın kalemler aracılığı ile netleştirmeliyiz.

Renklendirme kısmına gelindiğinde ayakkabınızı birçok farklı renge boyamak istiyor fakat elinizde farklı renkler olmadığından şikayetçi olursanız akrilik boyanın su bazlı içeriği sayesinde sadece elinizdeki mavi, sarı, kırmızı renkleri kullanarak bütün renkleri elde edebilirsiniz. Renkleri ayakkabıya geçerken mutlaka iyi düşünün akrilik boyanın hızlı kuruyan yapısı dolasıyla sıkıntı yaşayabilir ve temizleme konusuyla alakalı çok fazla uğraş verebilirsiniz.

Akrilik Boya Güvenli mi?


Ayakkabınızı boyadıktan sonra bir süre açık havada kurumasını bekleyin. Genellikle akrilik boyanın üzerine uygulanan vernik ayakkabı yüzeyinde iyi sonuçlar vermemektedir. Ayakkabınız kuruduktan sonra ayakkabınızı gönül rahatlığı ile giyebilirsiniz. Ayakkabı akrilik boyanın su bazlı yapısı sayesinde koku yapmayacaktır. Günlük kullanımız için de gayet uygun olacaktır.

İşin özeti akrilik boyayla ayakkabı boyamak zaten moda dünyasındaki tasarımcılar tarafında oldukça yaygındır ve kaliteli olarak kabul görür. Akrilik ile ayakkabı boyama konusundaki en büyük etken sizin yeteneğiniz, sabrınız ve beklentiniz olacaktır. Bütün bunların dışında akrilik boya ile bir ayakkabı boyamanın ayakkabıya vereceği bir zararı bilinmemektedir. Akrilik boyayı gönül rahatlığı ile ayakkabılarınıza uygulayabilirsiniz.