Duvara Stencil Nasıl Uygulanır?

Ev dekorasyonlarını değiştirmek isteyen birçok kişi duvara stencil nasıl uygulanır tarzındaki soruların cevaplarını aramaktadır. Stencil uygulamaları pek çok farklı deseni içinde barındırır ve uygulama yapılacak bölge, istenilen şekillerde dekore edilebilmektedir. Stencil işlemleri duvara, sehpalara ve benzeri yüzeylere uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra sert olan yüzeylerde de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Stencil uygulamaları çiçek, doğa, insan figürleri ve bunlara benzer birçok şablondan meydana gelmektedir. Bu şablonlar arzu edilen bölgelere yapıştırılabilmektedir. Evin dekoru ile uyumlu şablonlar seçerseniz estetik bir atmosfer oluşturabilmeniz mümkündür. Ancak stencil şablonlarını uygulamak için yapılması gereken işlemler vardır.  

Stencil Şablon Uygulama Adımları

Stencil şablon işlemleri farklı yüzeylere uygulanır ancak yapılacak olan işlemler arasında çok fazla değişiklik bulunmamaktadır. Stencil, genel olarak tüm sert yüzeylerde kullanılabilmektedir. Bu işlemlerde gerekli olan adımlara bakacak olursak;

·         İlk yapılması gereken şey stencil şablonlarının uygulanacak olan yüzeyini seçmektir.

·         Yüzeyin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

·         Seçilen şablon, stencil yapıştırıcı ile yüzeye yapıştırılır.

·         Yapıştırma işleminden sonra, stencil şablonu istenilen boyalar ile boyanabilir.

·         Boyama bittikten sonra ise şablon kaldırılır ve işlemi tamamlarsınız.

Stencil şablon uygulamaları sayesinde eski olan tüm eşyalarınızı yenileyebilmeniz mümkündür. Masa, sehpa, dolap gibi birçok eşyaya stencil uygulamaları kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar aracılığı ile evinizde farklı dekorasyon çalışmaları yapabilirsiniz.  

Stencil Şablonu Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Duvara stencil nasıl uygulanır sorusunda sonra gelinecek aşama ise stencil şablonlarının hangi yüzeylerde kullanılacağıdır. Geniş bir kullanım alanına sahip şablonlardan oldukları için tüm yüzeylerde uygulanabilir. Stencil şablonlarının kullanılabileceği alanları şöyle sıralayabiliriz;

·         Duvara uygulanan stencil şablonları,

·         Sehpaya uygulanan stencil şablonları,

·         Masaya uygulama,

·         Mutfak dolaplarına uygulama,

·         Mobilyalara uygulanan şablonlar,

·         Banyo dolaplarına uygulama,

·         Cam ve dolap boyama işlemelerinde uygulanan stencil şablonlar,

·         Fayans ve kumaş boyama uygulamaları şeklinde sıralayabiliriz.

Stencil şablonları; bütün bu alanlar dışında taş duvar, dantel, avize ve fayans modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fayans gibi değiştirilmesi zor olan birçok eşyanın farklı bir görünüme kavuşması için stencil uygulamaları yapılabilmektedir. Ayrıca mutfak tezgahları için de stencil şablonları kullanılabilmektedir. Özel mekanlarınızı estetik bir görüntüye ulaştırabilmek için bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Stencil Şablonları ile Duvar Boyama İşlemleri

Duvara uygulanacak olan stencil şablonlarının önemli noktaları kaçırıldığında karşınıza bazı sorunlar çıkabilir. Bu sorunları engelleyebilmek için bazı şeylere dikkat edilmelidir. Öncelikle duvara stencil nasıl uygulanır sorusuna cevap verdikten sonra yapılması gereken önemli şeylerden birisi rulo fırçalarına alınacak olan boya miktarıdır.

Fırçanızda fazla boya olursa şablondan taşmalar gerçekleşebilmektedir. Bunun sonucunda ortaya kötü bir görüntü çıkmaktadır. Şablonlarınızı stencil yapıştırıcı kullanarak duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Stencil şablonlarınıza yapıştırıcınızı bir kere sıkmanız gerekir çünkü şablonlar duvarlara 3-4 kere yapışabilmektedir. Bundan dolayı her seferde yapıştırıcıya gerek kalmaz. Eğer fazla yapıştırıcı kullanılırsa stencil şablonlarınız duvara yapışmaz ve sürekli düşer. Bu noktalara dikkat ettiğiniz taktirde istediğiniz sonuca ulaşabilmek mümkündür.  

Stencil Uygulamaları İçin Gerekli Malzemeler

Ev ve ofis tarzı mekanlarda duvar kağıdı gibi görünen stencil uygulamalarını siz de mekanlarınızda kullanabilirsiniz. Evinizin salonları için duvar kağıdı yerine stencil uygulamasını seçebilirsiniz. Stencil ile birbirinden farklı duvar şablonları elde etmek mümkündür. Bu uygulamalar yapılırken kullanılması gereken bazı malzemeler vardır. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

·         Gerekli olan ilk malzeme stencil şablonlar

·         Kalem

·         Duvar boyası

·         Kağıt havlu

·         Fırça

·         Boya rulosu ve boya tepsisi

·         Koruyucu örtü

Bütün bu malzemeler bir araya getirildikten sonra duvarlarınızı istediğiniz şekillerde boyayabilmeniz mümkün olur. Bu şablon ve boyalar ile iyi bir kombinasyon oluşturabilirsiniz. İşlemlerin detaylarına dikkat ederseniz ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır. Böylece duvara stencil nasıl uygulanır şeklindeki soruları merak edenler için bu şekilde cevap verebiliriz.