Fayansa Stencil Nasıl Uygulanır?

Fayans boyama işlemleri, ev dekorasyonlarında bulunan duvar ve zemin kaplamaların eskimesi sonucunda farklı dizayn yapmak isteyenlerin başvurduğu yöntemlerdendir. Birçok evde fayans döşeli alanlar bulunmaktadır. Özellikle mutfak ve balkon gibi alanlarda fayans döşemeler oldukça fazla kullanılır. Bu yerlerde bulunan fayansa stencil nasıl uygulanır diye sorduğunuzda karşınıza birkaç yöntem çıkmaktadır.

Mutfak ve balkonlarda bulunan fayansları değiştirmek pahalı olmasının yanı sıra uğraş isteyen işlerdendir. Bundan dolayı evin tadilata girmesi yerine eskimiş olan fayansları kendiniz boyayabilirsiniz. Fayans yenileme işlemleri çok zor değildir ve istediğiniz boya türünü seçip boyama yapabilirsiniz. Şimdi fayansa stencil nasıl uygulanır şeklindeki soruları inceleyelim.

Fayanslar Hangi Boyalar ile Boyanır?

Öncelikle istediğiniz tarzda fayans desenleri oluşturabilmeniz için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz boya çeşitlerinin ıslaklık, nem ve suya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Böylece tasarımını kendinizin seçtiği fayansları uzun süre kullanabilme imkanına sahip olursunuz. Cadence boya çeşitlerini stencil şablonlar ile kullanarak fayanslarınızda uygulayabilirsiniz.

Fayanslar için oldukça fazla boya rengi bulunmaktadır. Bu boya çeşitlerinde olması gereken özelliklerden birisi yıllar geçtikte ortaya çıkabilecek deformasyona karşı dayanıklılık göstermesidir. Bu tarz boya çeşitleri içerisinde akrilik boyalar ön plana çıkmaktadır. Akrilik boyaların içerisindeki akışkan yapısı sayesinde yüzeylere tutunması kolaylaşacaktır. Bundan dolayı istediğiniz sonuca ulaşmak oldukça hızlı gerçekleşecektir.

Fayanslar Nasıl Boyanır?

Fayansa stencil nasıl uygulanır kısmına geçmeden önce boyama işlemleri için hazırlık yapılmalıdır. Öncelikle boyaların başka alanlara bulaşmasını önlemek için koruma örtüsü serilmelidir. Eğer fayanslarda farklı renk boyamak istediğiniz ya da boyamak istemediğiniz alanlar varsa buraları önceden işaretlemelisiniz. Boya yapmadan önce fayansta toz ve kir varsa bunlar temizlenmelidir. Hafif ıslatılmış bir bezle bu tozları silebilirsiniz.  

Hazırlık aşamasından sonra boyama işlemlerine geçilir. İlk önce hangi boyayı kullanmak istiyorsanız o rengi seçerek uygun bir kabın içine boşaltabilirsiniz. Uygulama alanlarınız geniş ise sünger rulo fırçaları kullanabilirsiniz. Ancak aksi durumlar mevcutsa fırça çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Fayansa uygulanacak olan ilk katlar genel olarak astar boya niteliği taşımaktadır. Bu astarlar, boyaların fayansa tutulmasını sağlamaktadır. Astar boyasını yüzeye iyice yedirebilmek için fayansta sağa ve sola doğru hafifçe hareketler yapabilirsiniz.

İlk kat boyalama işleminden sonra 3 gün boyunca kurumanın gerçekleşmesini beklemelisiniz. Ancak zeminde bulunan fayanslarınızı boyuyorsanız bekleme süreniz biraz daha uzayacaktır. Boyama ve kuruma işleminden sonra stencil uygulaması yapabilirsiniz.

Fayanslarda Yapılacak Stencil Uygulamaları

Mutfak, banyo ve zemin fayanslarını vernikleme işlemleri oldukça önemlidir. Çünkü bu alanlar boyanacaksa ısıya ve suya karşı dayanıklı bir vernik kullanılmalıdır. Eğer vernik boya çeşidinin kullanacaksanız uzun yıllar boyunca oluşabilecek deformasyonların önüne geçebilirsiniz.

Fayansa stencil nasıl uygulanır aşamasına geçtiğimizde karşımıza fayansta kullanacağımız renkler çıkacaktır. Binlerce farklı doku ve renkte boya çeşitleri bulunmaktadır. İstediğiniz renkleri seçip ortaya bir karışım çıkararak fayanslarınızı boyayabilirsiniz. Rengin görünüşünü merak ediyorsanız stencil şablonlarında kullanmadan önce deneme yapabilirsiniz. Fayanslarınızın büyüklüğüne göre boya ve stencil şablonları almalısınız. Uygulama yapılırken stencil şablonların kenarlarını bantlayabilirsiniz. Böylece deseninizde herhangi bir kayma meydana gelmeyecektir. Sünger ponpon fırça ya da istediğiniz başka fırça ile boyama işlemi yapabilirsiniz. Boyamadan sonra stencil şablonlar yavaşça çıkarılmalıdır.

Fayanslara ilk desen yapıştırma işlemlerinizde bazı boya taşmaları meydana gelmektedir. Beyaz boya ve fırçalar kullanarak taşan boyaları temizleyebilmek mümkündür. Stencil şablonlar çıkarıldıktan sonra işlem tamamlanır. Sonuç eğer istediğiniz gibi ise uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Ancak istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız tekrar stencil uygulamaları yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Stencil şablonlar, yapıştırıcılarla kullanıldıklarında kolaylıkla ayrılıp birleşebilir. Bu özellikleri sebebi ile kullanımları oldukça pratiktir.