Stencil Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Stencil uygulamalarının yapımı oldukça kolaydır ve duvarlardan avizelere kadar birçok alanda kullanılabilmektedir. Genel olarak pek çok kişi stencil hangi yüzeylere uygulanır ya da nasıl uygulanır şeklindeki soruları merak etmektedir. Evinizin otantik bir görünüm kazanmasını istiyorsanız stencil kullanabileceğiniz alanlar oldukça fazladır.

Birbirinden farklı stencil desen ve şekiller, boya aracılığı ile yüzeylere uygulanabilmektedir. Stencil malzemeleri genel olarak ahşap boyamada tercih edilse de elinizde farklı desenler varsa istediğiniz alanda kullanımı yapılabilmektedir. Bu malzemelerin en büyük avantajı ise sürekli olarak kullanılabilmesidir. Stencil malzemeleri birden fazla uygulanırsa değişik yüzeyleri dekoratif şekillerde boyayabilmek mümkündür.

Duvar Yüzeyine Stencil Uygulamak

Stencil hangi yüzeylere uygulanır dediğimizde ilk akla gelen yerlerden birisi ev veya farklı ortamlarda bulunan duvarlardır. Eğer duvar dekore etmek istiyorsanız karşınıza bu yeni moda trendi çıkmaktadır. Stencil şablonlarda çok fazla desen ve şekil seçeneği vardır. Ayrıca yapıştırıcı özellikleri de olduğundan dolayı kolaylıkla kullanabilirsiniz.  

Stencil şablonlarını duvarlara iyi bir şekilde sabitleştirmek gereklidir. Çünkü şablon kaydığında desenin bozulma ihtimali meydana gelmektedir. Boyama işlemi yaparken de desenden boyanın taşmaması çok önemlidir. Boyama yaparken fırça ve spatula malzemelerini kullanabilirsiniz. Siz de evinizin dekorasyonu ile uyumlu olabilecek stencil şablonları aracılığı ile farklı alanlar oluşturabilirsiniz.

Mutfaktaki Tezgah Arasına Stencil Uygulamak

Mutfağınızı ufak dokunuşlarla güzelleştirmek istiyorsanız stencil uygulamaları yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Tezgah aralarındaki fayanslar için stencil işlemi yapmak bile mutfağınızın görüntüsünün değişmesi için yeterli olabilmektedir. Peki, stencil hangi yüzeylere uygulanır? Tezgâh aralarına stencil uygulamaları nasıl yapılır?

Mutfak tezgâhı yenilenmeden önce uygulama yapılacak olan alanın yağdan ve kirden arındırılması gerekmektedir. Tezgaha yapılacak olan boyanın tutması için bu işlem yapılmalıdır. Daha sonra stencil şablon uygulamasına geçilir. Stencil malzemesinin arka kısmına yapıştırıcı konulur. Şablon yapıştıktan sonra istediğiniz boya ile bu alanı boyayabilirsiniz. Stencil şablonu, tüm tezgaha uygulanabilecek şekilde tekrar edilerek yapıştırılır. İşlem bittikten sonra kuruması için belli bir süre bekletilir. Eğer ilk katta istenilen kapatıcılığa ulaşılamazsa boyanın ikinci katını atabilmek mümkündür.   

Fayansa Stencil Uygulamak

İlk önce fayansınız üzerinde görmek isteyeceğiniz deseni seçmelisiniz. Daha sonra ise stencil boyama şablonunuza hafif bir şekilde stencil yapıştırıcısı koymalısınız. Bu şablon, fayansa yapıştırıldıktan sonra sıra boyama işlemine gelir. Desenlerinizi hangi renk görmek istiyorsanız o renge boyayabilirsiniz.

Boyama işlemi tüm fayansları kapsayacak şekilde yapılır. Boyamanızın bozulmaması ve korunması için vernik işlemi uygulayabilirsiniz. Verniği iyice çalkaladıktan sonra bir kaseye dökmelisiniz. Sonraki işlem ise fayans üzerinde stencil çalışmalarını sürdürmektir. Verniği iki kat şeklinde uygularsanız daha koruyucu ve dayanıklı etkisi olabilmektedir. Fayansa stencil uygulaması yapmak oldukça pratik bir işlemdir. Siz de bu uygulamayı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Stencil Malzemesinin Diğer Kullanım Alanları

Stencil hangi yüzeylere uygulanır sorusuna cevap verebileceğimiz diğer kullanım alanlarına ise aşağıda sizler için yer verdik. Stencil, genel olarak ahşap mobilya boyama ve dekorasyon işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Dekorasyon ile özdeşleşen uygulama yapılmak isteniyorsa genel olarak duvarlar ön plana çıkar. Eğer duvar üzerinde uygulama denenmek istenirse boya ile ya da duvar kağıtları aracılığı ile bu uygulama yapılabilmektedir.  

Stencil şablonlarında geometrik desenler oldukça fazla yer almaktadır ancak farklı şekiller isteyenler için alternatifleri de bulunmaktadır. Geometrik şekiller dışında yaygın olarak kullanılan desenler olarak karşımıza yazı şablonları çıkmaktadır. Bu yazı şablonları mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Geometrik ve yazı desenlerine kişisel zevklerinize uygun renkleri yansıtabilirsiniz. Ayrıca masa, sehpa ve dolap gibi malzemelere de stencil uygulaması yapılmaktadır. Estetik ve şık bir görüntü için stencil malzemelerini birçok farklı alan için tercih edebilir veya kullanabilirsiniz.