Stencil Ne ile Yapıştırılır?

Mobilya yenileme, ahşap boyama, duvar boyama ve benzeri alanlar için stencil malzemeleri kullanılmaktadır. Bu ürünler, tüm yüzeylere kolaylıkla uygulanabilmektedir. Stencil uygulamalarını yüzeylere daha iyi tutturabilmek için bazı malzemelere ihtiyaç vardır. Stencil ne ile yapıştırılır dediğimizde karşımıza iki tür yapıştırıcı çıkmaktadır.

Stencil yapıştırıcılar, cadence stencil şablon ve rich sprey şablon olarak çeşitlendirilmiştir. Bu iki malzemenin de kullanım amacı aynıdır ve özellikleri birbirine benzemektedir. Cadence stencil şablon ve rich sprey şablon yapıştırıcı sayesinde stencil şablonlar yüzeylere tutturulmaktadır. Ancak bu yapıştırıcılar geçici olarak kullanılmaktadır ve dikkat edilmesi gereken noktaları bulunmaktadır.

Cadence Stencil Şablon Yapıştırıcı

Farklı dekorasyon türlerinden hoşlananlardansanız stencil ne ile yapıştırılır tarzındaki sorularla sık karşılaşmanız mümkündür. Bu tür sorulara verilecek cevaplardan birisi olarak karşımıza cadence stencil şablon yapıştırıcı çıkmaktadır. Caddence yapıştırıcılar, stencil şablonlarınızı geçici olarak yüzeylere yapışmasını sağlayan ürünlerdir.  

Cadence yapıştırıcı spreylerin yapışkanlığını koruyabilmesi için düşük ve yüksek ısılar gerekmektedir. Ayrıca kullanıldığı yüzeylerde kalıcı yapışkanlık özellikleri göstermezler. Yüzeylerde bulunan boyalara herhangi bir zarar vermez ve leke yapmaz. Cadence spreyler, geçici yapışkanlık sağlayan çoğu yerde kullanılmasının yanı sıra birçok alanda da uygulaması yapılabilmektedir. Bu alanlar içerisinde kumaş, metal, cam, ahşap ve seramik bulunmaktadır. Bu gibi yerlerdeki kullanım için üretilen üst düzey yapıştırıcılardan birisidir.  

Cadence Stencil Şablon Yapıştırıcı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cadence stencil yapıştırıcılar, bir yüzey için kullanıldıklarında dikkat edilmesi gereken noktalara sahiptir. Özellikle bu yapıştırıcılar yüzeylerde sabitlenmeyi gerçekleştirebilmek için nemli ve ıslak olan alanlardan uzak tutulmalıdır. Yapıştırma gücü yüksek olduğundan belirli bir mesafeden yüzeye 2-3 saniye püskürtmek yeterli olacaktır.  

Yapıştırma işlemini ayrıntıları ile görmek için birkaç kez deneme yapmak gerekmektedir. Öncelikle boya stencil işlemlerinde taşma meydana gelip gelmeyeceği önceden deneme yapılarak ölçülebilmektedir. Bu sayede stencil yapıştırıcılar rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cadence stencil yapıştırıcı, kağıt bantla yapıştırma yönteminin kullanımını ortadan kaldırmıştır. Diğer yöntemlere oranla daha pratiktir. Amatör veya profesyonel olmak fark etmeksizin herkesin kullanabileceği ürünlerdir.  

Rich Sprey Stencil Şablon Yapıştırıcı

Stencil ne ile yapıştırılır sorusuna karşın karşımıza rich sprey stencil yapıştırıcılar çıkmaktadır. Rich sprey stencil yapıştırıcılar, şablonlarınızı yüzeylerde sabit tutmaya yarayan ürünlerdendir. Cadence şablon yapıştırıcı spreyler gibi geçici olarak kullanılan malzemeler arasındadır. Geçici oldukları için pek çok farklı alanda uygulama şansına sahip olabileceğiniz yapıştırıcılardır.

Rich sprey yapıştırıcılar, düşük ve yüksek ısılarda yapışkanlık özelliklerini korur. Kullanıldıkları yüzeye zarar vermez ve rahatlıkla çıkabilen malzemelerdir. Eğer bu yapıştırıcıdan kullanırsanız şablonlarınızı ayırıp tekrar birleştirebilmeniz mümkündür. Leke ve kırışıklık meydana getirmez ve yapıştırıldıkları yüzeylere renk vermez. Rich stencil yapıştırıcılar; ahşap, kumaş, duvar, porselen ve seramik gibi alanlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bu yapıştırıcıları kullandığınızda istediğiniz şablonları pratik bir şekilde yapıştırabilirsiniz.

Stencil Yapıştırıcılar Nasıl Kullanılır?

Stencil yapıştırıcılar kullanılmadan önce hangi alana uygulama yapılacaksa o alan iyice temizlenmeli ve kirlerden arındırılmalıdır. Eğer uygulamanın yapılacağı yüzey kirli kalırsa stencil şablonları düzgün bir şekilde sabitlenmez ve yapıştırıcısı tutmaz. Bu işlem hatasız yapıldıktan sonra sıra seçilen stencil şablonunun arkasına stencil yapıştırıcı sıkmaya gelir. Ancak stencil yapıştırıcıların iyi bir şekilde tutması için belirli bir süre beklemek gerekmektedir.

Uygulama yapılacak olan yüzeye yapıştırılma işlemi bittikten sonra boya işlemi yapılır. Boya işleminde istediğiniz renkleri seçebilir ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Boyamayı bitirdikten sonra stencil şablonun herhangi bir köşesinden tutularak yüzeyden çıkartma işlemi yapılır. Stencil ne ile yapıştırılır tarzındaki sorulara da bu şekilde cevap verebiliriz. Stencil yapıştırıcıların kullanımı pratik ve kolaydır. Siz de evinizde istediğiniz desenlerle ve yapıştırıcılar ile bu dekorasyon işlemini uygulayabilirsiniz.