Stencil Uygulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinizin ve duvarlarınızın estetik bir görünümde olmasını isteyenlerdenseniz stencil uygulaması ile ilgili birçok şeyi merak edebilirsiniz. Özellikle duvarlarınızın şık bir görüntüye sahip olabilmesi açısından neler yapmanız gerektiğini araştırdığınızda karşınıza stencil uygulamaları çıkmaktadır. Stencil malzemelerini kullanarak evinizi güzel bir şekilde dekore edebilirsiniz.  

Her uygulamanın kendi içerisinde dikkat edilecek noktaları bulunmaktadır. Bu durum stencil uygulamaları içinde geçerlidir çünkü dekore ettiğiniz alanın güzel görünmesini sağlamalısınız. Öncelikle stencil malzemelerini kullanmadan önce kafanızda bazı detayları netleştirmek gerekecektir. Peki, stencil uygulamaları nasıl yapılmalıdır? Ya da nelere dikkat edilmelidir bir bakalım.

Stencil Uygulamalarında Fırça Seçimi

Fırçalar, doğal ve yapay kıl karışımlarından üretilmektedir. Stencil uygulaması için seçmek istediğiniz fırçanın sapları rahat hareket edebilecek şekilde olmalıdır. Bu fırçalar genelde ergonomik olarak tasarlanmaktadır. Stencil fırçalar için kullanılan yapı malzemeleri ahşap olarak karşımıza çıkar. Fırçalarda ahşap malzemelerin kullanılmalarının sebebi ise boya tutma oranı yüksektir ve boyama bittikten sonra kolayca temizlenebilir.

Fırçaların kullanım amaçları, hangi alanda uygulama yapılacaksa ona göre değişmektedir. Bundan dolayı stencil fırçalar birçok özelliklere sahiptir. Boyama yaparken uygulayacağınız vuruş teknikleri ve hareketleri de fırçanın size vereceği katkıyı artıracaktır. Ayrıca fırça kılları özel olarak üretildiği için boyayı tutma kapasitesi fazladır. Böylece fırçayı sürekli olarak boyaya batırmak zorunda kalmazsınız. Ahşap ürünlerden üretilen fırçalar kullanıldığında el ve kolunuzda rahatsızlık hissi vermez. Bu fırçalar su ile hızlıca yıkanır ve uzun kullanım imkanı sunar.

Stencil Yapıştırıcı Seçimi

Stencil şablonlarının yüzeylerde doğru açılarla durmasını sağlayan malzemeler yapıştırıcılardır. Stencil uygulaması için kullanılan iki tür yapıştırıcı vardır. Bunlar caddence yapıştırıcı ve rich sprey yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcı türleri, cam ahşap, porselen ve benzeri yüzeylerde sıklıkla uygulanabilmektedir. Yapıştırıcı kullanırken mesafe ve spreyi sıkma miktarı oldukça önemlidir. Yapıştırıcıların etkisini gösterebilmesi için mesafeyi uygun bir şekilde ölçmek gerekmektedir.

Cadence ve rich spreylerin yapışkan özelliği çok güçlü olduğundan aşırı kullanımına gerek yoktur. Şablonların üzerine az miktarda yapıştırıcı sprey sıkmak yeterli olacaktır. Stencil uygulaması yapıldıktan sonra yüzeylerden kaldırma işlemi gerçekleştiği için yapışkanların geçici özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Stencil Şablon Kullanımı

Stencil şablonlarınızın düzgün ve şık bir görüntü içerisinde olmasını istiyorsanız yapmanız gereken şey şablonlarınızı uygun bir şekilde kullanmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için neler yapabileceğimize bir göz atalım:

·         İlk önce stencil şablonun uygulanacağı alan seçilmelidir.

·         Yüzeyler, nemli bezler aracılığı ile temizlenmelidir.

·         Kaymaları engelleyebilmek için caddence ve rich sprey yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz.

·         Yapıştırıcılar kullanılarak yüzeyler sabitlenir.

·         Boya uygulaması yapılırken stencil fırçalardan yardım alınabilir.

·         Boya kullanımından sonra şablon kaldırılır.

·         Şekillerin devamını sağlayabilmek için şablonun aynı hizada tutulması gereklidir.

·         Stencil uygulaması mobilyalar, sehpa ve masalarda yapılabilir.

·         Şablon kullanımı sayesinde evinize farklı hava katabilirsiniz.

Stencil Uygulamasındaki Diğer Noktalar

İlk stencil uygulamalarında alışkanlık kazanana kadar bazı noktalar gözden kaçabilmektedir. Şablonları kaydırma işlemi yapmadan duvara sabitleyebilmek oldukça zor olabilmektedir. Zemin temizliği ve duvarların nemli olmamasına dikkat edilmelidir. Sprey yapıştırıcıları duvar yerine şablonun arkasına uygulamak gereklidir. Böylece şablona istediğiniz açıyı verebilirsiniz. Eğer şablon duvara istediğiniz açılarda duruyorsa bundan sonrasında boyama işlemine geçebilirsiniz.

Boyama esnasında dikkat edilecek noktalardan birisi ise şablonun tamamının boyanmasıdır. Ancak boyamanın taşmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca boyamada farklı renk seçileceği zaman fırçanın da değiştirilmesi gerekmektedir. Boyama için seçtiğiniz alan ve kullandığınız fırçanın nemli olması da gözden kaçmamalıdır. Boyama işlemi tamamlandıktan sonra şablon duvardan çıkartılabilir. Yapıştırıcı spreyler kullanıldığı için şablonları duvarlardan çıkartmak oldukça kolay olacaktır. Sprey yapıştırıcıların kalitesi şablonun duvara iyi bir şekilde tutunmasını sağlar. Bu nedenle iyi bir yapıştırıcı alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.