Zımparasız Mobilya Hangi Boya ile Boyanır?

Doğru astar seçimi sayesinde zımpara yapmadan evde veya iş yerinizde bulunan mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Zımpara yapılacak olan malzemenin yüzeyleri parlak veya kaygan ise bu mobilyalara zımpara yapılmalıdır. Zımpara sayesinde mobilyaların yüzeyleri pürüzlü hale gelir ve boyanın tutma işlemi gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda farklı işlemler yapmanız gerekebilir. Peki, zımparasız mobilya hangi boya ile boyanır? 

Zımpara tozuna maruz kalmadan mobilyalarınızı boyamak istiyorsanız doğru bir astar kullanımına sahip olmalısınız. Doğru yöntemle yapılacak olan işlem sayesinde mobilyalarınızı istediğiniz gibi boyayabilmeniz mümkündür. Zımparasız mobilya hangi boya ile boyanır gibi sorulara birçok seçenek sunulabilir. Boyanıza uygun olan astar kullanmanız gereklidir. Akrilik boya ya da yağlı boya ile işlem yapmak istiyorsanız bunlara uygun astar kullanmalısınız.  

Zımpara Yapmadan Mobilya Boyama Aşamaları Nelerdir?

Boyanıza uygun olan astarı kullandığınızda istediğiniz sonuca ulaşabilmeniz mümkündür. Her boya çeşidi farklı özellikler barındırır. Bu nedenle sentetik veya akrilik astar çeşitleri kendilerine uygun olan astar kullanımına göre şekillenir.

Mobilyalarınızın yüzeyleri parlak veya kaygan bir boya kaplamasına sahipse bunun için parlak yüzey astarı kullanılmalıdır. Bu yüzey astarları rich parlak yüzey astarı ya da cadence parlak yüzey astarı olarak karşımıza çıkar. Yüzey astarları arasında Permolit geçiş astarı ve Marshall geçiş astarı da bulunmaktadır. Bazı boyama türlerinde nesnelerin yüzeyleri için birkaç kat astar kullanılmaktadır. Bu boyalar yağlı boya ya da sentetik boyalardır.

Tebeşir Boya ile Mobilyalarınızı Boyayın

Zımparasız mobilya hangi boya ile boyanır sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan birisi tebeşir boyalardır. Bu tebeşir boyaları sayesinde mobilyalar zımparalanmadan boyanabilmektedir. Bu boya çeşitleri sert bir ahşaba rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tebeşir boyaları, diğer boyalardan farklı özelliklere sahiptir. Tebeşir içeriğinin yüksek olması sebebi ile mobilyalar üzerinde mat bir kaplama meydana getirir. Tebeşir boyalar, pürüzsüz olan birçok yüzeye iyi bir şekilde yapışabilmektedir ancak pürüzlü yüzeylere de uygulanabilmektedir.

Tebeşir boyaları üretilirken bağlayıcılık vermesi için akrilik ve kazein maddeleri kullanılır. Bu maddeler sayesinde farklı özelliklere ve dayanıklılığa sahiptir. İçerisinde barındırdığı maddeler aracılığı ile iyi yapışma ve güçlü renk özellikleri sunmaktadır. Tebeşir boyalarını yenilemek istediğiniz mobilyalarda kullanabilirsiniz.

Tebeşir Boyalarının Özellikleri Nelerdir?

Mobilya boyama işlemleri için ilk akla gelen ürünlerden birisi tebeşir boyalardır. Yüksek bileşenlere sahip olan bu malzemeler sayesinde herhangi bir işleme gerek olmadan boyama yapılabilmektedir. Mobilyaların yanı sıra istediğiniz birçok yüzeyde uygulanabilen boya çeşitlerindendir. Tebeşir boyaların kendine ait pek çok özelliği bulunmaktadır.

Bazı mobilyaları boyamadan önce zımpara yapmak gerekmektedir ve bu boyalar astarları ile uyumlu olmalıdır. Ancak tebeşir boyalarda astar kullanımına gerek yoktur. Temiz ve kuru olan birçok yüzeye rahatlıkla uygulanabilir. Önceden boyadığınız mobilyaların rengini bile çıkartmaya gerek kalmadan tebeşir boyayı kullanabilirsiniz. Ayrıca tabanının sulu olması da boyama işleminin pratik bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı zımparasız mobilya hangi boya ile boyanır tarzındaki soruları merak edenler için tebeşir boyalarını ön plana çıkartabiliriz.

 

Tebeşir Boya ile Mobilya Boyama Uygulamaları Nelerdir?

Tebeşir boya uygulamaları oldukça rahat ve basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Eğer mobilyalarınızı yeni bir görünüme kavuşturma arzusundaysanız bu boyaları kullanarak istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkündür.

Tebeşir boya uygulamalarını gerçekleştirebilmek için yapılması gereken adımlar vardır. Bu adımların ilki boyanacak olan yüzeylerin temizlenmesidir. Boyanın uygulanacağı yüzeyin kirli olmaması ve kuru olması gerekmektedir. Boyayı dokusuz bir fırça ile istediğiniz tarzda efekt vererek kullanabilirsiniz. Yüzeylere parlaklık ve renk vermek için vernik boyama uygulaması yapabilirsiniz. Temiz, parlak ve daha modern bir görünüm elde edebilmek için tebeşir boyalar kullanılabilir. Bu boyaları eskiyen mobilyalarınızda istediğiniz şekillerde uygulayabilirsiniz. Tebeşir boya uygulamaları sayesinde zımparasız mobilya hangi boya ile boyanır şeklindeki sorunuza cevap verebiliriz.